9 травня 2023 р. Кабінет Міністрів України вніс зміни, серед іншого, і до постанови КМУ №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».

Звернемо увагу на найбільш актуальні зміни.

  1. Постановою скасовується зупинення на час дії воєнного стану (але не більше ніж на чотири місяці) строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття.

Таким чином,  діє загальний строк для прийняття спадщини – шість місяців з часу відкриття спадщини (дане положення набирає чинності через один місяць з дня опублікування).

Нагадаємо, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

  1. Надалі не можна посвідчувати довіреностей без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу. Для перевірки дійсності довіреності, яка була викладена без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу та посвідчена нотаріусом відповідно до законодавства, яке передбачало таке посвідчення, заінтересована особа звертається з її копією до відповідного нотаріуса, який зобов’язаний протягом двох робочих днів видати довідку про підтвердження або спростування посвідчення ним такої довіреності.
  1. Виключений пункт, який передбачав нотаріальне посвідчення договорів щодо відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, іпотеки, про задоволення вимог іпотекодержателя, встановлення довірчої власності на нерухоме майно (у тому числі договорів про внесення змін до таких договорів або їх розірвання (припинення), а також нотаріальне засвідчення справжності підпису на актах приймання-передачі частки (частини частки) у статутному (складеному) капіталі (статутному фонді) юридичної особи, які укладаються (підписуються) від імені фізичної особи – відчужувача (іпотекодавця, довірчого засновника) на підставі довіреності, з дня видачі якої минуло більше одного місяця (більше двох місяців, якщо її посвідчено консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави), за умови отримання нотаріусом заяви довірителя про підтвердження дії довіреності, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом, консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави, а у разі, коли така довіреність посвідчена нотаріусом без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, – також за умови її реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей з внесенням до нього відомостей про наявність повноважень, необхідних представникові для укладення (підписання) відповідного договору (акта).
  1. Скасована заборона на нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна до закінчення одного місяця з дня державної реєстрації права власності відчужувача нерухомого майна, якщо таке право набуто відчужувачем під час дії в Україні воєнного стану на підставі договору або у зв’язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо), або у зв’язку з виходом із складу засновників (учасників) юридичної особи

Таким чином, триває процес скасування низки обмежень на вчинення окремих нотаріальних дій, виключено норму щодо зупинення перебігу строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття на час дії воєнного стану, що, на думку Міністерства юстиції, має сприяти покращенню цивільно-правового обороту майна в державі.

Звертаємо увагу, що відповідні зміни були офіційно опубліковані та набирають чинності з 23 травня 2023 р.

Додаткову консультацію щодо продажу квартири чи будинку можна отримати у спеціалістів компанії “Атланта Нерухомість”.

Ознайомитися з процесом продажу житла у Луцьку можна на сайті: https://bit.ly/prodaty-notariat

Безкоштовна консультація

Вадим Якимчук,
керівник юридичного відділу компанії «Атланта Нерухомість»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *