Напевне, кожному, хто дотичний до ринку нерухомості Луцька (і як власникам певного типу житла чи комерційного приміщення, так і потенційним клієнтам-покупцям), знайомі такі поняття, як «маклер», «брокер» чи «рієлтор». І, що цікаво, більшість звикла ототожнювати ці терміни, вважаючи їх абсолютно однаковими за своїм змістом. Та чи так це насправді?
Не зважаючи на наявність сутнісних відмінностей у специфіці діяльності, потрібно констатувати: на сьогоднішній день в Україні терміни «рієлтор», «брокер» і «маклер» дають мінімум інформації потенційному замовнику послуг. Єдине, що глобально пов’язує вищеперераховані терміни – це те, що вони регулярно (але далеко не завжди – офіційно) допомагають іншим учасникам ринку вирішувати питання у сфері нерухомості.

Спільний синонім діяльності брокера і маклера – «посередник», а сфера діяльності таких спеціалістів не обмежується власне нерухомістю: вони можуть супроводжувати угоди з питань страхування, цінних паперів, фондової біржі та ін.
Маклер – по суті своїй є «вільним» посередником, який фактично не є представником чиїхось (окрім власне особистих) інтересів. Мета маклера – банально «звести» разом покупця і продавця, якомога швидше організувавши угоду купівлі-продажу.
Питання вигоди для клієнта не входить у сферу комерційних інтересів маклера. Пріоритет його діяльності – швидкість, низька вартість послуг і відсутність будь-яких гарантій та зобов’язань по відношенню до клієнтів.
Маклери часто не оформлюють свою діяльність офіційно і діють в статусі звичайних приватних осіб. Ще один важливий момент – у середовищі маклерів доволі популярною є практика отримання винагороди відразу з обох сторін угоди, про що і покупець, і продавець можуть навіть не здогадуватись аж до завершення процесу переоформлення.
В українських реаліях брокер – юридична або фізична особа, яка офіційно декларує власну діяльність і спеціалізується на комплексному супроводі угод з продажу/придбання/оренди певного типу нерухомості (найчастіше – комерційного сегмента). У брокерських компаніях агенти в обов’язковому порядку проходять регулярне профільне навчання й атестацію і є сертифікованими учасниками ринку посередницьких послуг.
Фізична самозайнята особа, без декларованого й офіційного місця роботи, фактично не може працювати брокером, оскільки не може давати сутнісних гарантій за результатами своїх послуг, а робота «під чесне слово» на рівні серйозних ділових переговорів та відносин, як правило, не влаштовує замовників по обидві сторони процесу (покупців/продавці/орендарів/орендодавців).
Діяльність брокера спрямована на довготривалу перспективу співпраці, тому, такі речі, як незаплямована репутація, висока компетенція і стабільна якість наданих послуг є пріоритетними у роботі таких спеціалістів.
Професійний рієлтор (ріелтор, ріелтер) – не інформаційний посередник, а фахівець, який комплексно розв’язує питання й задачі замовника власної послуги.
Рієлтор – впевнений практик, який знає, як вигідно продати або купити нерухомість. Рієлтор-професіонал комплексно розв’язує задачі замовника послуг і за потреби може самостійно наймати профільних спеціалістів (юристів, маркетологів, аналітиків).
В інтересах свого клієнта-продавця, професійний рієлтор організовує весь процес продажу нерухомості – сюди ж входять підготовка документів та об’єкта до продажу, запуск та контроль за процесом рекламної кампанії, приймання та адміністрування вхідних дзвінків, презентація об’єкта потенційним покупцям, проведення переговорів і кінцевий супровід в ході нотаріального посвідчення угоди.
В інтересах свого замовника-покупця, рієлтор системно моніторить ринок на предмет наявності найбільш відповідних варіантів під запит свого клієнта, організовує огляди відібраних об’єктів, проводить переговори з метою отримання найкращої ціни і найвигідніших умов для покупця. Оформлення договору купівлі-продажу також знаходиться під контролем фахового рієлтора, що додатково мінімізує ризики для покупця.
Купівля-продаж нерухомості – надважливе і доволі складне питання, вирішення якого за участі профільного фахівця ніколи не буде зайвим. Як і з ким працювати – вирішувати лише Вам, але пам’ятайте: потенційний ризик і сумнівна репутація ще ніколи не були бажаними супутниками у будь-якій сфері. Усім нам – надміцного здоров’я і лише правильних рішень!
Дмитро Хоміч,
менеджер з продажу житлової нерухомості